Než si pořídíme morčátko

Než si pořídíme morčátko, musíme si pár věcí uvědomit: 
 
Morčátko je živý tvor a žádná hračka! Podle toho je nutné s ním i zacházet.
 
Morčátko si majitele vybrat nemůže a je na člověku po celý svůj život plně odkázáno. Při dobré péči se může dožít 6-8 let. Péče o morčátko není složitá a při troše dobré vůle ji zvládne i dítě. Ovšem v tomto případě je nutný dohled dospělé osoby, aby se nestalo, že morčátko bude bez vody nebo jídla (může jej to ohrozit na životě).
 
Péče o morčátko něco stojí a s tím je potřeba do budoucna počítat (klec, podestýlka, krmivo, vybavení klece, veterina atd.).
 
Máte zajištěné hlídání zvířete při dovolené? Pokud má morče dostatek vody a potravy je možné ho nechat den, ve výjimečném případě i dva dny samotné (toto ale moc nedoporučuji).
 
 

Zverimex nebo chovatelská stanice?

Když už se rozhodneme koupit si morčátko, stojíme před rozhodnutím, jestli zvířátko koupit ve zverimexu nebo v chovatelské stanici. Obojí má své pro a proti, a také záleží na tom, co od svého nového mazlíčka očekáváte :)
 
Zverimex - zvíře bude ve většině případů levnější (ale ne vždy - setkala jsem se již i s cenou 200Kč za morče, což na morčátko bez PP/VP je hodně), ale jsou zde jistá rizika, která je nutno zvážit: zvířata bývají často mladší 4 týdnů, s nedostatečnou váhou, samičky nejsou většinou odděleny od samečků, tudíž často si přinesete samičku březí (v ranném věku je to nebezpečné jak pro samičku, tak pro mladé), mohou mít různé parazity - nejčastěji všenky (v srsti najdete malinkaté broučky), často trpí nedostatkem pohybu, protože je chováno mnoho zvířat na malém prostoru, nebo mají jiné vady - někdy skryté, např. špatná stavba těla nebo postavení stoliček, nevhodně zkřížená plemena apod.. Najdou se ale zverimexy, kde je vše v perfektním pořádku, proto je důležité mít oči otevřené, pořádně si zvířátka prohlédnout a s výběrem si dát načas. Další nevýhodou zverimexu je to, že zde většinou nenajdete všechna plemena (např. peruánec, US Teddy, Crested, Sheltie, Cuy...). Pokud zpozorujete, že je některé ze zvířat nemocné, raději od koupě ustupte, protože je velká pravděpodobnost, že budou nakažená i ostatní zvířata (a poté bude nutná veterinární léčba, což bude něco stát).
 
Chovatelská stanice - zvířátko zde bývá dražší (cena se určuje podle standardu a předpokladů morčete - např. vhodnost do chovu, na výstavy či na mazlíka), ale naopak si zde můžete být jistí, že morčátko je zdravé, rodiče nejsou v příbuzenském vztahu, v přiměřeném věku a váze, samičky nebudou březí, protože jsou včas odděleny od samečků, ve většině CHS dostanete rodokmen morčete (PP - průkaz původu nebo VP - výpis předků), který Vám zaručí dobrý původ morčete s maximem informací o zvířeti. Zvířátko je často rovněž více socializované a 100% vymazlené od původnícho chovatele. Pozor! I mezi chovately se najdou stanice, kterým záleží více na kvantině, než kvalitě. Většinou se samičky připouští 2x do roka. V odchovech se můžete podívat nejen, jaká mláďata daná samička mívá, ale také jak často je připouštěná. 
 
Pokud se chystáte založit chov nebo se účastnit výstav, doporučuji si vybrat morčátko v chovné stanici. Zde dostanete informace, které zvířátko se hodí pro výstavy či chov, nebo pouze na mazlíčka. Je třeba si také uvědomit, že i když morče odpovídá standardům a má předpoklady k výstavám, tak to nezaručuje, že také vyhraje. Samozřejmě je možné na výstavy i se zvířaty ze zverimexu nebo takovými, kteří neodpovídají standardům (ti pak soutěží v kategorii mazlíčků). Ovšem tady bych velmi pečlivě promyslela zařazení do chovu právě kvůli nejistému původu a možností skrytých vad, které by mohly v budoucím chovu nadělat problémy.
 
 

Jedno nebo více morčat?

Morče je společenský tvor, proto mu bude nejlépe ve společnosti jiného kamaráda. Samotné morčátko strádá, protože jeho přirozeností je život ve skupině.
Morčátko, které se nesnese s žádným jiným morčátkem, lze chovat samostatně. Ale i tak mu bude veseleji, když bude mít v sousední kleci (nebo v jedné velké kleci, která je předělená) dalšího kamaráda.
 
samičku nebo samečka?
Sameček bývá obvykle větší než samička. Povaha záleží na konkrétním zvířeti a jeho vztahu s člověkem, jestli je samička přítulnější, nelze najisto říct. Pokud si koupíte samičku ve zverimexu, je zde navíc riziko, že ji přinesete domů březí. Pokud chcete jen jedno morčátko, což ale nedoporučuji vzhledem k tomu, že je to společenské zvíře, lepší volbou bude sameček, který lépe snáší samotu nebo se předem informujte u chovatele a vybrerte si takového jedince, který není schopný se snést s jiným morčátkem.
 
samička x sameček
Pokud si pořídíte samičku a samečka, je nutno počítat s tím, že když nebudou chovaní odděleně, mohou mít 4 - 5x do roka mladé. To není vhodné zvláště pro samičku, kterou časté porody velmi vyčerpají a mohou ji tak ohrozit i na životě. Proto, pokud nechcete zakládat chov a chcete pár chovat v jedné kleci, je vhodné samečka nechat vykastrovat. Samečci operaci obvykle dobře snáší a i poté není soužití se samičkou nijak ovlivněno. Pozor! Sameček může být ještě 6 týdnů po kastraci schopný nakrýt samičku. Samičky se běžně nekatrují - je to nebezpečné.
 
sameček x sameček
V případě, že chcete chovat dva samečky je nutné, aby byli na sebe od malička zvyklí nebo k dospělému samci přidat právě odstaveného samečka a zařídit, aby poté ani jeden z nich nikdy nepřišel do kontaktu se samičkou. V tomto případě by nastaly souboje a nepomohla by ani kastrace. Starší samečkové se již ve většině případů nesnesou. Pokud dojde i přes všechnu snahu k soubojům, které neustávají, pak nejlepším řešením je oddělená klec, nebo dvě v těsné blízkosti. Oba budou mít své soukromí, ale zároveň kamaráda k povídání :)
 
samička x samička
Samičky se obvykle velmi dobře snáší. Pokud už jednu máte, jistě jí uděláte radost, když jí pořídíte kamarádku. Samozřejmě je lepší, když se samičky znají od malička, avšak nebývá problém ani soužití starší samičky s mladší. Je nutno podotknout, že i mezi samičkami se najdou samotářky, které se nesnesou s jiným morčátkem, proto je dobré počítat s tím, že je možnost, i když jen velmi malá, že budou muset zůstat morčátka odděleně (u samiček to bývá ale výjimečná věc).
 
morče x jiné zvíře
Morčata se velmi dobře snáší se zakrslým králíkem. Pokud si pes zvykne nebo bude mít zamezený přístup k morčeti, nebývá soužití problém. Kočka považuje morče za svou kořist, proto je tady nutné velmi dobře zvářit tuto kombinaci nebo kočku k morčeti vůbec nepouštět (pokud je kočička malinká, snadněji si zvykne, než dospělá kočka). Křeček, myš, pták nebo fretka nejsou vhodnými společníky (pokud některé z těchto zvířat máte doma, je nezbytné zamezit přístup k morčeti - mohli by si navzájem ublížit). Jak už je zmíněno výše, nejlépe uděláte když mu pořídíte morčecího kamaráda.

Ochočování

Když si poprvé přineseme morčátko domů, necháme ho nejprve zvyknout si na nový domov. To znamená, že ho ze začátku nebudeme hladit, ani ho brát do ruky. Budeme ho zkoušet nakrmit z ruky. Až se toto podaří, můžeme ho pomalu začít brát do ruky. Nejlepší metoda (dle mého názoru) je taková, že na něj mluvíme, pomalu se k němu přiblížíme, pohladíme a opatrně zvedneme. Morčátko zbytečně nenaháníme, stresuje ho to. Může se stát, že prvních pár dní morčátko neuvidíme jíst ani pít. Nebojte se, je to normální a pravděpodobně se nakrmí v naší nepřítomnosti nebo v noci. Možná si všimnete, že z napáječky ubylo velmi málo vody nebo vůbec. I to je v pořádku. Některá morčátka pijí málo a také je možné, že mají dostatek vody ze zeleniny (např. salátová okurka nebo meloun obsahují hodně vody) a z napáječky/misky budou pít jen minimálně. To ovšem neznamená, že mohou být bez vody - napáječka musí v ubikaci zůstat! Postupem času si zvyknou na Váš denní režim a moc dobře budou vědět, kdy je čas krmení a budou vesele pískat, když Vás uslyší přijít domů. Některým jedincům trvá ochočování pár dní, některým déle, proto buďte trpěliví.