Informace o nás

Jsme malá chovatelská stanice zabývající se chovem ušlechtilých morčat plemene Peruánec. Zaměřujeme především na barvy aguti: hlavně aguti černá-bílá-bílá (původní označení aguti stříbrná-bílá). Doufáme, že se nám podaří odchovat i saténové peruánce v této barvě. Rádi bychom do budoucna chovali i alpaky v barvě aguti černá-bílá (stříbrná aguti) nebo také v kombinaci s bílou. Začínajícím chovatelům rádi pomůžeme s chovem a péčí o morčátka. Jakékoliv otázky nebo připomínky směřujte do sekce Napište nám nebo na email uvedený v kontaktech. 

Našim cílem je odchovat především zdravá morčátka, která svým novým majitelům budou dělat radost.

 

Jsme členem ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců.

Plemeno Peruánec 

Peruánci se řadí mezi dlouhosrstá plemena s hladkou rovnou srstí, která může dorůst až 20 cm. Srst je leská a hustá. Na kyčlích má dvě rovnoměrně umístěné rozety (vírky), které ale díky dlouhé srsti nejsou téměř vidět. Na čele je nepravý vírek, kterému se říká "pony". Na tvářích mají peruánci tzv. licousy, což znamená, že jim srst zde lehce odstává dopředu.

Péče o srst: dlouhou srst je dobré občas pročesat, aby se netvořily uzlíky. Když už se vytvoří, nerozčesáváme je, ale rovnou odstřihneme (rozčesávání je pro morčátka bolestivé). Pokud se nechystáme na výstavu, srst můžeme zastřihnout těsně nad zem. Pokud je potřeba, morčátko můžeme bez obav vykoupat šampónem určeným pro hlodavce nebo kočky. Po koupání nezapomeňte morčátko vyfénovat, aby se nenachladilo.

 

Barevný standard

Vícebarevná morčata dělíme podle počtu barev na dvoubarevná (bicolor) nebo tříbarevná (tricolor). Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách. Vždy je třeba dbát na to, aby méně zastoupená barva zasahovala 25 % plochy těla u dvoubarevných, a 20 % u tříbarevných morčat. Pokud tomu tak není, jedná se o hrubou vadu.

Jednobarevná morčata nechovám, proto ani jejich bližší popis zde nenajdete. Obecně však platí, že u jednobarevných morčat je třeba dávat pozor, aby byla spodní i krycí barva stejná, bez výrazného zesvětlení. Barva na břiše může být poněkud světlejší a matnější. Lehké zesvětlení spodní barvy se připouští. Celé zvíře má být co nejrovnoměrněji zbarveno beze skvrn, stínování a bez příměsi jinak barevné srsti. 

  

Dvoubarevná morčata - bicolor

rozložení barvy

Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha,která dělí tělo morčete na pravou a levou stranu. Dbáme na to, aby barvy byly zastoupeny na obou stranách ve stejném poměru.

barva

Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách

oči

Barva očí se řídí podle barevné plochy, ve které je oko uloženo. Je povolena odlišná barva očí

uši

Barva se řídí podle barevné plochy

chodidla a drápy

Barva se řídí podle barevné plochy

 

 

Tříbarevná morčata - tricolor

rozložení barvy

Pravidelně rozložené, ostře ohraničené a pokud možno stejně velké barevné plochy. Od nosu až k patě vede pomyslná osa uprostřed zad a břicha, která dělí tělo morčete na pravou a levou stranu. Dbáme na to, aby všechny tři barvy byly zastoupeny na obou stranách ve stejném poměru.

barva

Barevné kombinace jsou možné ve všech standardem uznaných barvách

oči

Barva očí se řídí podle barevné plochy, ve které je oko uloženo. Je povolena odlišná barva očí

uši

Barva se řídí podle barevné plochy

chodidla a drápy

Barva se řídí podle barevné plochy

 

(zdroj: charakteristika plemen a barev převzata z www.klubmorcat.cz)